TİNKAP TARİHÇE

1994 yılında İstanbul’da kurulan Tinkap Yüzey İşlemleri A.Ş., “Sert Seramik İnce Film Kaplama” (PVD) alanında hizmet vermeye başladı. Stabil, yüksek kalite PVD kaplamalar geliştiren Tinkap, uluslararası alanda faaliyet gösteren İsviçre menşeili Ionbond ile 2005 yılında yaptığı ortaklıkla kaplama tesisini ayırdı.

Sektörel ihtiyaçlar doğrultusunda, kesici takım yüzey işlemleri ve köşe radyusu verme işlemlerine yoğunlaşan Tinkap, edindiği bilgi-birikim ile beraber “Pardus Drag Finishing” makinelerinin üretime başladı.

25 yılı aşan tecrübesi ile hali hazırda uluslararası çapta 150’den fazla firmaya “%100 yerli üretim” Drag Finishing makinesi üreten Tinkap, Kesici Takım, Otomotiv, Havacılık, Kuyumculuk, Medikal, İlaç Üretim sektörlerine çözüm sağlayıp, yüzey işlem teknolojileri alanında danışmanlık veriyor.

Tinkap Yüzey İşlemleri A.Ş

Kemal Tokmanoğlu (CEO)

1985 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlayan Kemal Tokmanoğlu, yüksek lisans eğitimini ise Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde 1989 yılında tamamladı.

1986 yılından itibaren 3 sene boyunca Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi görevini üstlenen Tokmanoğlu, 1989 yılında OPAŞ Otomobil Platinleri bünyesine katıldı. 1994 yılında Tinkap Vakum Plazma Şirketi’nin kurucu ortakları arasında yer alan ve aynı zaman teknik müdür görevinde bulunan Tokmanoğlu görevi süresince, sert seramik film üretimi ve geliştirmesi üzerine çalışmalarına devam etti. 2005 yılına kadar devam eden süre zarfında Nato Projesi çerçevesinde, İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji Mühendisliği Bölümü ile “Sert Seramik Film Üretim Tesisi ve Laboratuvarı’nın kurulumuna destek oldu. 2005 yılında İsviçreli Şirket Ionbond ile yaptığı ortaklık ile kaplama tesisini ayırmaya karar veren Tokmanoğlu, sektördeki ihtiyacı görerek kesici takım yüzey işlemleri ve köşe radyusu verme işlemlerine yoğunlaşarak “Pardus Drag Finishing” makinelerinin üretime başladı.

Kemal Tokmanoğlu, 2008 yılında Ionbond ile yaptığı ortaklığın sona ermesiyle beraber çalışma yaşantısına Tinkap Yüzey İşlemleri Şirketi’nde kurucu ortak, teknik müdür ve proje tasarlayıcısı görevlerini sürdürüyor.

Kaan Baykara (Satış Müdürü)

1988 yılında İstanbul’da doğan Kaan Baykara, 2014 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu. Eğitim hayatı süresince gemi tasarım projelerinde aktif rol alan Baykara, ilk iş deneyimini ise 2008 yılında Haliç Tersanesi’nde stajyer olarak yaşadı. Baykara, 2010 yılında Dünya Yachts & Ursa Shipyard şirketi üretim departmanında ikinci staj deneyimini tamamladı.

2014 yılında Promatech Maritime Technologies şirketinde R&D Proje Mühendisi görevini üstlenen Baykara, görevi süresince ürün satış, geliştirme, eğitim ve pazarlama süreçlerinde aktif olarak yer aldı. Kaan Baykara, 2015 yılından bu yana Tinkap Yüzey İşlemleri şirketinde satış müdürü görevini üstleniyor. 

TOP